Kandavas novada pašvaldība liek būvniekiem labot nekvalitatīvi izbūvētās siltumtrases
Kandavas novada pašvaldības kapitālsabiedrība SIA "Kandavas komunālie pakalpojumi", pamatojoties uz būvniecības ekspertīzes rezultātiem, lūgusi labot defektus pilsētā izbūvētajās siltumtrasēs, aģentūru LETA informēja pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Līga Šupstika.
Ekspertīzi AS "Inspecta Latvia" veica, jo jaunā sasaukuma Kandavas novada dome lēmusi veikt pilsētas siltumtrašu pārbūves kvalitātes prbaudi, jo tai neesot pārliecības, ka projekts, kas izmaksājis vairāk nekā vienu miljonu eiro, īstenots kvalitatīvi.
Ekspertīzē konstatēts, ka projekta realizācijas laikā bez pamatojuma ir veiktas būvdarbu apjomu izmaiņas, kas tika izdarītas, neievērojot līguma noteikumus - neveicot izmaiņu izvērtējumu no būvuzrauga puses. Tāpat noskaidrots, ka būvdarbi veikti, nenodrošinot visas tehniskajā specifikācijā norādītās prasības attiecībā uz metināšanas personālu, nepieciešamo dokumentāciju un pārbaudēm. Vairāki būvdarbi veikti bez darba aktiem, tāpat labiekārtošanas darbiem konstatēti lokāli defekti un neatbilstoša darbu kvalitāte. Tāpat ekspertīzē noteikts, ka, veicot siltummezglu izbūvi, pieļautas atkāpes no būvnoteikumu un būvizstrādājumu ražotāju montāžas instrukcijām, turklāt sagatavotā izpilddokumentācija daļēji neatbilst normatīvo aktu prasībām, bet siltummezglu shēmas daļēji neatbilst faktiski uzstādītajām iekārtām.
AS "Inspecta Latvia" secinājusi, ka konstatētie būvdarbu defekti un neatbilstības, kā arī neatbilstības būvdarbu dokumentācijā liecina, ka būvdarbu uzraudzības kvalitātes nav bijusi pietiekami augstā profesionālā līmenī, tāpēc nepieciešams novērst konstatētos defektus un sakārtot dokumentāciju.
SIA "Kandavas komunālie pakalpojumi" ir informējusi projekta īstenotājus - SIA "Firma L4" un SIA "Monum" - par nepieciešamību veikt defektu novēršanu. Uzņēmumiem līdz 9.martam jāiesniedz konkrēts defektu un nepilnību novēršanas laika grafiks ar detalizētu informāciju par to, kādā veidā un kad defekti un nepilnības tiks novērstas. Tāpat tiek lūgts sniegt arī paskaidrojumus par konstatēto.
Šupstika skaidroja, ka ekspertīzes rezultāti un ieteikumi pašlaik tiek vērtēti, tai skaitā arī iesaistīto personu atbildības pakāpes noteikšana.
Jau vēstīts, ka SIA "Kandavas komunālie pakalpojumi" siltumtrašu pārbūvi un izbūvi Kandavā sāka vēl iepriekšējā domes sasaukuma laikā, 2016.gada oktobrī. Darbus līdz 2017.gada septembrim veica SIA "Monum" un tie izmaksāja 1 008 982 eiro.
Būvdarbu veikšanas laikā pašvaldības komunālajā uzņēmumā vairākkārt mainīta valde un tika noslēgtas vienošanās par grozījumiem būvdarbu iepirkuma līgumā, pagarinot būvdarbu veikšanas termiņu un grozot darba apjomus. Tāpēc domei neesot pārliecības, vai projekts veikts atbilstoši projekta specifikācijai, jo iztrūkst būvdarbu foto un video fiksāžas, par ko sākotnēji bija vienojusies SIA "Kandavas komunālie pakalpojumi" ar būvnieku. Tāpat jau būvniecības laikā būvniekiem un būvuzraugam tika aizrādīts par būvprojektam neatbilstošu materiālu izmantošanu.
Lai izvērtētu, vai komunālā uzņēmuma valdes rīcība ir bijusi tiesiska un nav nodarīti zaudējumi uzņēmumam, kā arī, vai valdes maiņas darbības rezultātā būvdarbi ir veikti kvalitatīvi, atbilstoši projektam, vai būvuzraudzība ir veikta kvalitatīvi, ir nepieciešams veikt neatkarīgu ekspertīzi, pieaicinot kvalificētus speciālistus, informēja Šupstika.
"Firmas.lv" informācija liecina, ka projekta īstenošanas laikā SIA "Kandavas komunālie pakalpojumi" bijuši trīs vadītāji - Egils Bariss, Pēteris Krampītis un Jānis Zandbergs.