Eksperti: Rīgai ir jābūt plānam, kā palielināt iedzīvotāju skaitu centrā
Rīgā ir jābūt plānam, kā pilsētas centru padarīt pievilcīgu iedzīvotājiem un palielināt iedzīvotāju skaitu, trešdien atzina diskusijas "Latvija-Rīga-Skanste 2024" dalībnieki.
Skanstes attīstības aģentūras valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags informēja, ka iedzīvotāju skaits Rīgā kopš 2000.gada ir samazinājies par 16%, bet Rīgas centrā - par 40%. Savukārt Pierīgā šajā laikā iedzīvotāju skaits audzis par 5%.
"Piemēram, Mārupes novadā šajā laikā iedzīvotāju skaits audzis par 1,2 reizes, bet Garkalnes novadā - par 1,4 reizes. Šāda situācija nav ilgtspējīga - braucot uz darbu, tie nelietderīgi pavadīts laiks, tiek radīts vides piesārņojums. Savukārt centrs vakaros un brīvdienās kļūst tukšs. Patlaban ekonomiski aktīviem cilvēkiem nav populāra ideja dzīvot centrā, jo tā nav cilvēkam draudzīga vide. Toties Ziemeļeiropas pilsētas ļoti mērķtiecīgi iegulda centru attīstībā," stāstīja Vanags.
Viņš norādīja, ka Skanste kā Rīgas centra modernā daļa var dot grūdienu pilsētas centra attīstībai. Patlaban Skanstē jau ir radītas 10 000 darbavietas, bet, īstenojot iecerētos projektus, līdz 2024.gadam darbavietu skaits var pieaugt līdz 24 000.
Pilsētplānošanas uzņēmuma "Grupa 93" vadītājs Neils Balgalis uzsvēra, ka pasaulē tendences mainās un kopš 2000.gada cilvēki atkal vēlas dzīvot pilsētu centros, bet tuvu pie dabas, tā dēvētajos pilsētlaukos. Skanstē ir attīstībai piemērota teritorija un ir aktīvs attīstītāju kopums, norādīja Balgalis, piebilstot, ka Skanstes lokālplānojums paredz jaukta tipa izmantošanu, kas nākotnes pilsētai ir galvenais.
"No Skanstes līdz centram ir 16 minūtes kājām. Te ir paredzēts labs funkciju salikums, lai cilvēks varētu dzīvot, strādāt, saņemt pakalpojumus. Patlaban Skanstē jau ir 13 000 iedzīvotāji, bet plāns paredz iedzīvotāju skaitu līdz 2030.gadam palielināt līdz 42 700," sacīja Balgalis.
Būvfirmas "Merks" valdes priekšsēdētājs Oskars Ozoliņš norādīja, ka pilsētai ir jābūt plānam, kā palielināt iedzīvotāju skaitu uz centra rēķina, pretējā gadījumā tiek zaudēts laiks braucot uz un no darba, kā arī tiek piesārņota vide.
"Patlaban ekonomiski aktīvie cilvēki dzīvo Mārupē, taču šajā ziņā no Skandināvijas esam iepalikuši par 40 gadiem. Tur jau sen cilvēki pārvācas atpakaļ uz centru. Nevaram gaidīt 40 gadus, ir nepieciešams radīt atbilstošu vidi, lai cilvēki gribētu dzīvot centru. Izveidojot zaļu vidi, aizvācot no centra automašīnas un atvieglojot centra apbūves noteikumus kādos septiņos līdz 15 gados varētu atdzīvināt centru," sacīja Ozoliņš.
Viņš uzsvēra, ka vispirms jāveic kapitālieguldījumi infrastruktūrā, vidē, apbūvē un tad atnāks cilvēki nevis otrādi - vispirms gaidīt, lai parādās cilvēki un pēc tam sākt domāt, kā viņus apkalpot. "Veidojot infrastruktūru, ielas jāplāno mazāk automašīnām, vairāk sabiedriskajam transportam, velosipēdistiem, gājējiem, zaļumiem," piebilda Ozoliņš.
Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktora pienākumu izpildītājs Armands Krūze sacīja, ka Skanste ir apliecinājums veiksmīgai Rīgas attīstībai. Krūze norādīja, ka pērn Skanstē radītas 1500 jaunas darbavietas, vēl 8500 plānots radīt tuvākajos gados.
"Blakus vēsturiskajam centram tiek radītas jaunas attīstības teritorijas. Parādās vairāk iedzīvotāju - parādījās autobusa maršruts. Tāpat arī plānotais tramvajs būs liels ieguldījums. Tāpat pilsētas plānos ir novirzīt kravas autotransporta plūsmu nost no Skanstes un Pērnavas ielas un nomainīt to pret klusu bezvibrācijas sabiedrisko transportu. Tuvākajos gados paredzēts iestādīt arī 1500 kokus un krūmus," sacīja Krūze.