Energoefektīvi risinājumi mūsdienīgiem būvētājiem Būvniecība

Energoefektīvi risinājumi mūsdienīgiem būvētājiem

Ceturtdiena, 16 augustā, 2018

Latvijā vieglo betonu veidņu tehnoloģijā celtās ēkas ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas, turpretī Igaunijā tās jau ir ap simts. Mums ir no kā mācīties - ātri un viegli būvējamas un pats galvenais – īpaši energoefektīvas.

Vieglo betona veidņu tehnoloģijas panākumu pamatā ir putupolistirola materiāls, kas pasaulē iemantojis atzinību jau daudzu gadu desmitu garumā un kopš pērnā gada ir ienācis Latvijas tirgū. Mājas pamati ir konstruktīvs elements, kura galvenais uzdevums ir uzņemt visu pārējo mājas nesošo elementu veidojošās slodzes un ārējās iedarbes, tiek būvēta no materiāla, kas par 90% sastāv no gaisa un kubikmetrs sver tikai 20 kg.

Putupolistirolam ir izcilas siltumtehniskās īpašības, tas uzrāda līdz pat 60% lielāku efektivitāti, salīdzinot ar minimālajām spēkā esošo Latvijas būvnormatīvu prasībām attiecībā uz norobežojošo konstrukciju siltumtehniskajiem rādītājiem. Putupolistirols ir 100% pasīvs materiāls, tas nozīmē, ka ekspluatācijas laikā tas neizdala nekādas emisijas, līdz ar to tas tiek plaši pielietots pasīvo ēku būvniecībā.

Valda uzskats, ka pasīvās ēkas ir ekskluzīva ēku kategorija, kas ir pieejama vien sabiedrības turīgākajai daļai – tas ir skaidrojams ar to, ka cilvēki neizprot, ko nozīmē pasīvā ēka. Pārfrāzējot terminu saprotamā valodā – pasīvs materiāls ziemas laikā ļauj ēkai saglabāt siltumu, savukārt, vasaras laikā – patīkamu vēsumu, tādējādi vairākkārtīgi samazinot apkures un kondicionēšanas izdevumus. Piemēram Lietuvā no Neopor® uzceltā mājā 50 m2 dzīvokļa apkures izmaksas ir 60 EUR gadā, savukārt Norvēģijā privātmājai 200 m2 platībā apkures izmaksas ir vien 320 EUR gadā.

Materiāls ir viegls un vienkārši montējams. Standarta vienģimenes dzīvojamai mājai pamatus var izbūvēt vienas dienas laikā, šajos darbos iesaistot vien 3-4 cilvēku komandu. Parasti, izvērtējot pamatu izbūves alternatīvas, viens no izvēli noteicošajiem faktoriem ir materiāla cena, taču nereti tiek aizmirstas mehānismu un darbaspēka izmaksas, kā arī būvniecībā patērētais laiks.

Putupolistirols ir par 15% dārgāks par alternatīviem materiāliem, bet tā apstrādei nepieciešams tikai rokas zāģis un to ir iespējams samontēt aptuveni sešas reizes ātrāk salīdzinot ar standarta lentveida pamatiem, kurus veido no lētā un pieejamā betona. Kopējais izmaksu salīdzinājums acīmredzami ir par labu putupolistirolam. Turklāt jāņem vērā, ka atšķirībā no standarta lentveida vai bloku pamatiem, uzbūvējot pamatus no putupolistirola, pateicoties tā montāžas tehnoloģijai, papildu uzreiz tiek izveidota arī pirmā stāva grīda. Jāpiebilst, ka vizuāli vieglais materiāls nodrošina par 250% lielāku spiedes izturību, salīdzinot ar tradicionālajiem risinājumiem.

Un svarīgākais - materiāls ir ne vien energoefektīvs, bet arī zaļš, tas ir ražots no videi draudzīgām izejvielām, rada cilvēkam komfortablu, patīkamu un nekaitīgu, uzturēšanos iekštelpās. Ilustrācijai - Varšavas Mātes institūtā neapstrādāts Neopor® tiek pildīts bērnu matracīšos.

Katram, kurš plāno būvēt, būtu vērts apsvērt domu par šo un citu moderno materiāluplašāku pielietošanu, pamazām aizstājot masīvās, darbietilpīgās un neefektīvās konstrukcijas, ar zinātniski pamatotām vērtībām, kas ievērojam atvieglotu mūsu ikdienu, padarot to kvalitatīvāku un ekonomiskāku.

 

Olita Mestere @ekobloki
Mārketinga vadītāja
6 gadu 8 mēnešu 16 dienu portālā
Bija online 13 martā 16:34
Meklētājs būvniecības nozarē