Siguldas dome lems par Siguldas Jaunās pils rekonstrukcijai papildus nepieciešamo finansējumu
Šodien Siguldas novada domes deputāti lems par nepieciešamajiem papilddarbiem un papildu izmaksām Siguldas Jaunās pils restaurācijas turpināšanai, aģentūru LETA informēja Siguldas novada domē.
Siguldas Jaunās pils rekonstrukcijas laikā atklāto metāla siju bojājumu un citu neparedzamo darbu īstenošanai nepieciešami teju 1,05 miljoni eiro.
Pašlaik Siguldas Jaunajā pilī turpinās aktīvi būvdarbi, veicot pils pārbūvi un atklājot iepriekš neparedzamus darbus, kurus neesot bijusi iespēja paredzēt priekšizpētē, kamēr pils ēka tika lietota un tajā ikdienā strādāja Siguldas novada pašvaldības administrācija.
Atsedzot pagraba un 1.stāva pārsegumus, tika konstatēts, ka metāla sijas lielā apjomā ir bojātas un to nestspēja neatbilst būvnormatīviem, kā arī bojātas jumta konstrukcijas. Tāpat nepieciešams atjaunot starpsienu posmus, stāvu pārsegumu, balkonu un izveidot kāpnes no pagraba uz 1.stāvu torņa daļā, virsūdeņu novadīšanu, kas nebija paredzēta sākotnēji izstrādātajā būvprojektā, kā arī nepieciešams veikt citus darbus.
Atklātie papilddarbi veidoja arī izmaiņas projektā, kuras izstrādāja izmaiņu projekta autore arhitekte Ināra Caunīte.
Turpinoties Siguldas Jaunās pils rekonstrukcijai un ņemot vērā to, ka ēku konstrukcijas nebija iespējams pirms projekta uzsākšanas atsegt un pilnībā novērtēt, kā arī pamatojoties uz izmaiņām būvprojekta autora ieteikumos, nepieciešams veikt neatliekamus papilddarbus, lai nodrošinātu ēkas nesošo konstrukciju atjaunošanu un turpinātu kvalitatīvu pils restaurāciju.
Saskaņā ar tehniskā apsekošanas atzinuma aktu, nepieciešama pārseguma pārbūve un pastiprināšana, kā arī vēsturisko griestu dekoru demontāža un atjaunošana, kas saskaņā ar papildināto būvprojektu, veido turpat 348 000 eiro. Lai uzlabotu pils funkcionalitāti un pielāgotu piekļuvi cilvēkiem ar kustību traucējumiem, nepieciešama pacēlāja montāža, kā arī lieveņa un ārējo kāpņu pārbūve. Vides pieejamības nodrošināšana saskaņā ar normatīvo aktu prasībām kopumā izmaksā vairāk nekā 98 000 eiro.
Bojāto jumtu konstrukciju nomaiņa un zudušo konstrukciju atjaunošana vairāk nekā 28 000 eiro, lietus ūdens kanalizācijas izbūve 19 000 eiro, kā arī ūdens un kanalizācijas tīklu apjoma palielinājums un labierīcību izbūve vairāk nekā 43 000 eiro apmērā. Lai saglabātu pils vēsturisko izskatu, balkona saglabāšana un atjaunošana izmaksā turpat 13 000 eiro.
Līdz objekta nodošanai ekspluatācijā būvlaukuma uzturēšana, kurā ietilpst darbiniekiem nepieciešamo vagoniņu īre, apkalpošana, labierīcību, elektroenerģijas, apsardzes, teritorijas nožogojuma nodrošināšana un citi izdevumi veido 120 000 eiro. Apkopotajā papilddarbu tāmē, kas izveidota saskaņā ar nepieciešamajiem neplānotajiem darbiem, Siguldas Jaunās pils pārbūve un restaurācija papildus izmaksās 813 884 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), papildinot ar normatīvajos aktos noteikto būvuzraudzību, autoruzraudzību un nepieciešamo ekspertīžu nodrošināšanu, kopumā ar PVN papildus nepieciešams investēt 1 046 993 eiro. Gatavojot izmaiņu būvprojektu un precizējot būvdarbu apjomus, pašvaldība ir jau panākusi izmaksu samazinājumu 413 766 eiro ar PVN apmērā.
Pašvaldība lūgs Valsts kasē aizņēmumu šī projekta realizācijas turpināšanai, kā arī rosinās izvērtēt pēc būtības nosacījumus, kas un kādā apmērā tiek iekļautas kā kreditēšanās nosacījumiem atbilstošas projekta attiecināmās un neattiecināmās izmaksas.
Pašvaldība, konsultējoties ar ekspertiem un speciālistiem, ir meklējusi iespēju samazināt būvprojekta apjomu un izslēgt atsevišķus darbus no kopējās tāmes, sadarbojoties ar arhitekti Caunīti. Joprojām turpinās darbs pie iespējām samazināt restaurācijas un pils atjaunošanas darbu izmaksas, norādīja pašvaldībā.
Līdz šim Siguldas Jaunajā pilī ir nomainītas teju visas pirmā un otrā stāva bojāto koka pārseguma sijas, jumta koka konstrukcijas un jumta segums. Restaurēti Siguldas Jaunās pils logi, atjaunota mūra fasāde. Sienas un griesti ir attīrīti no esošās krāsas un bojātā apmetuma. Tāpat Siguldas Jaunajā pilī turpinās interjera priekšmetu restaurācijas darbi - tiek restaurētas lustras, gleznas, sienu paneļi, intarsijas, durvis, radiatori un citi priekšmeti, kuru pilnīga pabeigšana būs iespējama pēc uzstādīšanas objektā.
Plānots, ka Siguldas Jaunās pils atjaunošana noslēgsies nākamā gada vasarā, lai Siguldas pils kvartālā varētu sarīkot Opermūzikas svētkus. Pils ekspozīcija tiks iekārtota līdz nākamā gada beigām.
Jau ziņots, ka pērn pavasarī Siguldas Jaunajā pilī tika uzsākti pārbūves un restaurācijas darbi. Pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas pirmās Latvijas neatkarības laikā pēc arhitekta Alfrēda Birkhāna veiktā pārbūves projekta tika atzīta par krāšņāko Rakstnieku pili Eiropā. 1937.gada pārbūves projekta laikā pilī tika izveidots unikāls nacionālā romantisma interjers, kuru izdevies saglabāt līdz mūsdienām, tāpēc atbilstoši objekta arhitektūras kvalitātes prasībām nepieciešams iespēju robežās atjaunot un saglabāt ēkas nesošās konstrukcijas, būvapjomu, plānojuma struktūru, kā arī fasādes, interjeru un apdari.
Siguldas novada pašvaldība šā gada aprīlī jau informēja, ka ar būvuzņēmēju noslēgta papildvienošanās par neparedzamu darbu izmaksām 698 000 eiro apmērā (bez PVN). Tomēr pašvaldībai izdevās panākt vienošanos ar būvuzņēmēju par summas samazinājumu līdz 576 693 eiro (bez PVN). Papilddarbu tāmē tika iekļauta jumta konstrukciju, kā arī pirmā un otrā stāva pārseguma siju maiņa, atsedzot pārsegumu sijas un veicot to nomaiņu vai pastiprināšanu. Tolaik neplānotas izmaiņas un būvniecības darbu sadārdzinājumu radīja interjera apdares un mākslas darbu tehniskais stāvoklis, par kuru pilnībā varēja pārliecināties tikai uzsākot darbus objektā.
Siguldas Jaunās pils pārbūves un restaurācijas darbi tiek veikti ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta atbalstu.